معرفی

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟ ❤️ (بررسی +8 تفاوت اصلی)

تفاوت طعم قهوه روبوستا با عربیکا

امروزه بیش‌ از ۱۰۰ نوع قهوه وجود دارد؛ اما همانطور که می‌دانید قهوه به صورت کلی به دو نوع عربیکا و روبوستا تقسیم می‌شود که می‌توانید با مراجعه به دیگر مقاله‌های نوشته شده در رابطه با این دو نوع قهوه اطلاعات خوبی بدست بیاورید. حال می‌خواهیم بدانیم تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا چیست؟ در این مقاله به تمامی تفاوت‌های میان این دو اشاره می‌کنیم.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

تفاوت‌های عمده‌ایی بین قهوه عربیکا و روبوستا وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا در طعم: از بزرگ‌ترین تفاوت میان قهوه عربیکا و روبوستا می‌توان به طعم‌های آن‌ها اشاره کنیم. قهوه عربیکا یک طعم دلپذیر دارد این طعم مقدار کمی شیرین است و به دلیل اسیدی بودن قهوه عربیکا مقداری نیز طعم ترش دارد. کافئین موجود در عربیکا موجب شده مقدار نیز تلخی احساس کنید. ترکیب این طعم‌ها در کنار هم موجب ایجاد یک طعم بی‌نظیر شده که برتری عربیکا نسبت به روبوستا حساب می‌شود‌. در مقابل قهوه روبوستا دارای طعمی تلخ‌تر و تندتر از قهوه عربیکا است. قهوه عربیکا رایحه‌ای شکلات و یا کارامل مانند دارد درحالی که قهوه روبوستا دارای رایحه‌ای ضعیف از لاستیک سوخته است.
  • میزان کافئین: قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا کافئین بیشتری دارد. طعم تلخ‌تر قهوه روبوستا نسبت به قهوه عربیکا به دلیل همین میزان کافئین بیشتر آن است چرا که کافئین طعمی تلخ دارد. اگر شما خواهان دریافت کافئین بیشتری از قهوه خود هستید پیشنهاد می‌کنیم از روبوستا استفاده کنید.
  • میزان قند و چربی: از دیگر تفاوت‌های موجود بین قهوه عربیکا و روبوستا می‌توان به تفاوت در قند و چربی‌ آن‌ها اشاره داشت؛ قهوه عربیکا طبق تحقیقات ۶۰درصد چربی بیشتری نسبت به قهوه روبوستا دارد. و از لحاظ میزان قند نیز میزان قند عربیکا دو برابر قند روبوستا است. همین امر موجب شده که بیشتر افراد طعم عربیکا را به روبوستا ترجیح دهند.
  • نحوه کشت و برداشت: قهوه عربیکا برای به ثمر رسیدن نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی دارد؛ هزینه کشت، نگهداری و برداشت قهوه عربیکا بسیار بالا است؛ قهوه عربیکا در برابر سختی و آفات نیز مقاومت پایینی دارد؛ اما قهوه روبوستا شرایط نگهداری خاصی ندارد وجود کافئین بالا در قهوه روبوستا موجب شده که یک خط دفاعی برای آن باشد و حشرات و آفات به این گیاه آسیب نزنند. قهوه روبوستا می‌تواند در ارتفاعات پایین‌تری نسبت به قهوه عربیکا رشد کند و شرایط آب و هوایی را تا حدی بیشتری از قهوه عربیکا تحمل می‌کند.
  • قیمت: یک فاکتور مهم دیگر قیمت محصول است؛ همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم قهوه عربیکا برای رشد نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد همین امر موجب می‌شود کشاورزان برای به به عمل آمدن آن هزینه بیشتری را انجام دهند و درنهایت آن را به قیمت بالاتری به فروش برسانند. به صورت کلی عربیکا نسبت به قهوه روبوستا گران‌تر است.
  • سطح کشت: سطح کشت قهوه عربیکا نسبت به قهوه عربیکا بیشتر است و میزان بیشتر قهوه تولیدی جهان مربوط به قهوه عربیکا است؛ اما با توجه به کشت آسان‌تر قهوه روبوستا امروزه سطح زیر کشت این قهوه نیز به صورت چشمگیر دارد رشد می‌کند.
  • تفاوت ظاهری قهوه عربیکا و روبوستا: دان قهوه عربیکا و روبوستا در ظاهر با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد که دانستن آن برای شما هنگام خرید لازم است. دانه قهوه روبوستا دایره‌ایی شکل طور است در حالی که قهوه عربیکا بیشتر مایل به بیضی است. دانه قهوه روبوستا خاکی رنگ است و خط وسط آن تقریبا صاف است. رنگ قهوه عربیکا قهوه‌ایی تر استو خط وسط آن قوس دارد. رنگ خط وسط قهوه عربیکا تیره‌تر است در حالی که خط وسط قهوه روبوستا روشن‌تر است.

تفاوت عربیکا و روبوستا

خواص ترکیب قهوه عربیکا و روبوستا

هر کدام از این دو قهوه دارای خواص بیشماری‌ هستند که به صورت کامل در دیگر مقاله‌های این سایت می‌توانید مطالعه کنید. اما ترکیب این دو قهوه چه خاصیتی دارد؟ پاسخ این سوال مشخص است برای رسیدن به یک طعم و کیفیت عالی از قهوه ترکیب این دو پیشنهاد می‌شود؛ قهوه عربیکا و روبوستا کامل کننده یک دیگر هستند. قهوه عربیکا طعم فوق العاده‌ای دارد و قهوه روبوستا دارای کافئین بالاتری است. از لحاظ قیمت نیز ترکیب عربیکا و روبوستا مقرون به صرفه‌تر است.

اگر شما بخواهید یک اسپرسوی عالی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم حتما ترکیب دو قهوه را استفاده کنید. میزان ترکیب بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد. شما می‌توانید ترکیب‌های مختلف را امتحان کنید؛ ۲۰/۸۰، ۵۰/۵۰، ۳۰/۷۰ از ترکیب‌های معروف آن‌ها است.

در اسپرسو وجود خامه روی قهوه بسیار مهم است و اگر شما یک خامه یا فوم غلیظ می‌خواهید باید از روبوستا کمک بگیرید چرا که روبوستا فوم بهتری می‌دهد.

طعم عربیکا بی‌نظیر است اما کافئین کافی ندارد که این مورد را روبوستا جبران می‌کند. این دو درکنار هم به یک نوشیدنی بی نقص تبدیل می‌شوند.

 

قهوه با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

برای داشتن یک قهوه با کیفیت و اصل شما می‌توانید به فروشگاه هرمان کافی مراجعه کنید و محصولات با تنوع بالا و مرغوب را با قیمتی مناسب تهیه کنید و از انتخاب خود خرسند باشید. هرمان کافی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان محصولات قهوه است که در تلاش است رضایت ۱۰۰درصدی شما عزیزان را بدست آورد.

تفاوت‌ها

قهوه روبوستا

قهوه عربیکا

کافئین

  ۲.۷ (تقریبا دو برابر)

۱.۵

طعم

طعمی تلخ و گس

طعمی دلپذیر و لطیف

قیمت

ارزان

گران

چربی و قند

خیلی کم

میزان چربی آن ۶۰٪بیشتر

میزان قند آن دو برابر روبوستا

میزان فوم دهی

بالا

کم

سختی در کشت

کم

زیاد

شکل ظاهری

دایره‌ای، خاکی رنگ

مایل به بیضی قهوه‌ایی تیره

سوالات متداول

برای قهوه فوری کدام قهوه بهتر است؟

قهوه روبوستا به دلیل ارزان بودن و کافئنن بالا مناسب‌تر است.

قهوه روبوستا بهتر است یا عربیکا؟

به طور قاطع نمی‌توان پاسخ داد چرا که ذائقه افراد متفاوت است اما ترکیب این دو را پیشنهاد می‌کنیم.

از کجا قهوه خوب بخریم؟

هرمان کافی بهترین پیشنهاد برای شما است تا داشتن یک قهوه اصل و مرغوب را تجربه کنید.

کدام قهوه برای اسپرسو بهتر است؟

ترکیب عربیکا و روبوستا بهترین گزینه است طعم عربیکا در کنار فوم دهی و میزان کافئین روبوستا مکمل هستند. میزان ترکیب آن بستگی به سلیقه شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *