طرز تهیه

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات و اسپرسو ساز ☕ (اسپرسو چیست؟)

طرز تهیه قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو چیست؟ طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات و اسپرسو‌ساز چگونه است؟ فرق اسپرسو با قهوه چیست؟ شاید فکر می‌کنید شما تنها کسی هستید که پاسخ این سوالات را نمی‌دانید.

اما این طور نیست با وجود اینکه این مسئله خیلی ساده بنظر می‌رسد باز هم افراد زیادی هستند که پاسخ این سوالات را نمی‌دانند.

همین موضوع باعث شد تا این مقاله از سایت هرمان کافی را به معرفی اسپرسو و طرز تهیه اسپرسو در خانه و روش‌های دیگر تهیه آن اختصاص دهیم.

فرق اسپرسو با قهوه چیست؟

بهتر است کار خود را با پاسخ به یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که درباره اسپرسو وجود دارد شروع کنیم و آن سوال این است که آیا اسپرسو نوعی قهوه است و یا فرق اسپرسو با قهوه چیست؟

باید بگوییم که اسپرسو نیز نوعی قهوه است چرا که معمولاً به هر نوشیدنی که از دانه‌های قهوه گرفته می‌شود قهوه می‌گویند. اما تفاوت اسپرسو با قهوه‌های معمولی در روش تهیه آن است.

برای تهیه یک فنجان قهوه معمولی لازم است تا آب گرم را از میان دانه‌های قهوه عبور دهیم تا بعد از چند دقیقه یک فنجان قهوه داشته باشیم.

اما برای تهیه اسپرسو دستگاه اسپرسو‌ساز آب جوش را با سرعت و فشار زیاد از میان دانه‌های قهوه فشرده و آسیاب شده عبور می‌دهد. قهوه بدست آمده به این روش معمولاً عطر و طعم بیشتری دارد و به مراتب غلیظ‌‌تر است. به این نوشیدنی جذاب و دوست داشتنی اسپرسو می‌گویند.

کافئین یک فنجان اسپرسو از یک فنجان قهوه معمولی خیلی بالاتر است. تفاوت دیگر اسپرسو با قهوه در زمان تهیه آن است، یک شات اسپرسو ظرف سی ثانیه آماده می‌شود اما برای تهیه قهوه‌های دیگر زمان بیشتری لازم است.

ترکیب قهوه اسپرسو چیست؟

ترکیب قهوه اسپرسو یا میکس قهوه اسپرسو در واقع برای رسیدن به تعادل و ساختن طعمی ایده‌آل انجام می‌شود.

برای تهیه ترکیب قهوه اسپرسو پر کافئین لازم است از چند نوع قهوه مختلف استفاده کنید. قهوه‌های انتخابی شما نباید ویژگی‌ها و نژاد یکسانی داشته باشند.

برای اینکه بتوانید یک ترکیب قهوه اسپرسو ایده‌آل داشته باشید توصیه می‌کنیم از قهوه‌های روست دارک و روست مدیوم به صورت همزمان استفاده کنید.

اگر فقط از نوع دارک قهوه استفاده کنید یک میکس اسپرسو سیاه رنگ با بوی سوختگی، بدون خامه و غلظت پایین خواهید داشت. با استفاده از دانه‌های قهوه‌ روست مدیوم و بیست تا سی درصد روست دارک می‌توانید یک میکس بی‌نظیر و پر کافئین داشته باشید.

طرز تهیه‌ اسپرسو با روش‌های مختلف

قهوه اسپرسو یک نوشیدنی پر طرفدار و انرژی بخش است که شما می‌توانید با روش‌های مختلفی آن را تهیه کنید.
بیشتر مردم فکر می‌کنند تهیه قهوه اسپرسو فقط با دستگاه اسپرسو‌ساز ممکن است، اما واقعیت این است که روش‌های زیادی برای این کار وجود دارد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز

در طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز تنها به یک قهوه جوش نیاز داریم، البته از شیر جوش هم میتوانیم به همین منظور استفاده کنیم. طرز تهیه قهوه اسپرسو روی گاز از طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اندکی سخت‌تر است اما باز هم به سادگی در خانه قابل انجام است.

برای تهیه قهوه اسپرسو روی گاز لازم است ابتدا توری قهوه‌جوش را با دانه‌های قهوه پر کنید و به کمک یک قاشق آن‌ها را فشرده سازید.

شعله گاز را روی حرارت کم قرار دهید پنج دقیقه بعد از جوش آمدن آب شاهد خروج دانه‌های دم کشیده قهوه از لوله دستگاه خواهید بود و این یعنی اسپرسو شما آماده است.

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه اسپرسو ساز بسیار راحت سریع انجام می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه اسپرسو تهیه شده با دستگاه بسیار غلط‌تر است و عطر طعم بیشتری هم دارد.

برای این کار تنها کافی است دانه‌های قهوه‌ پودر شده را تمپ کرده (فشرده کنید) و داخل دستگاه اسپرسو‌ساز قرار دهید. بعد از آن دستگاه آب جوش را از میان این دانه‌های قهوه با فشار زیاد عبور می‌دهد و اسپرسو شما طی 30 ثانیه آماده است.

اسپرسو‌ساز‌ها معمولا برنامه‌های مختلفی دارند که می‌توانید با تنظیم کردن آن‌ها انواع مختلفی از قهوه را آماده کنید. طرز تهیه اسپرسو با دستگاه بسیار ساده است و نتیجه دلچسبی هم دارد.

طرز تهیه اسپرسو با شیر

یکی از موادی که به همراه اسپرسو ترکیب خوبی به ما می‌دهد شیر است، می‌توانید شیر را به روش‌های گوناگونی به اسپرسو اضافه کنید.

در طرز تهیه اسپرسو با شیر ابتدا طبق دستور طرز تهیه اسپرسو با دستگاه عمل می‌کنیم، بدین صورت که قهوه آسیاب شده با دانه‌های متوسط را (از پودر قهوه ترک درشت‌تر و از پودر قهوه فرانسه ریز‌تر) داخل پرتافیلتر اسپرسو ریخته و فشرده می‌کنیم.
پرتافیلتر را داخل دستگاه قرار داده و دکمه عصاره گیری را فشار میدهیم ۳۰ ثانیه بعد اسپرسو ما آماده است و نوبت به آماده کردن شیر می‌رسد.

برای این کار شما می‌توانید شیر را گرم کنید و به اسپرسو اضافه کنید و یا اینکه شیر را فوم گیری کنید. در فرایند فوم گیری شیر هوا را از میان ذرات شیر عبور می‌دهند در نتیجه شیر قوام گرفته و روی آن کف می‌کند.

به کف روی شیر فوم شیر گفته می‌شود که می‌توانید آن را روی اسپرسو خود بریزید شیر فوم گرفته شده نیز گزینه خوبی برای ترکیب با اسپرسو است.

برای گرفتن فوم شیر می‌توانید از نازل بخار اسپرسو‌ساز و یا دستگاه فرنچ پرس استفاده کنید.

طرز تهیه اسپرسو با موکاپات

بعد از طرز تهیه اسپرسو با شیر به سراغ آموزش طرز تهیه اسپرسو با موکاپات می‌رویم. موکاپات در واقع نام یک اسپرسو‌ساز کوچک رو گازی است.

برای تهیه اسپرسو با موکاپات تنها لازم است مخزن آب و قهوه موکاپات را پر کنید و آن را روی گاز قرار دهید. شعله را ملایم کنید.

در طرز تهیه اسپرسو با موکاپات حدود ۳ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد تا قهوه شما آماده شود. اسپرسو شما بعد از آماده شدن داخل قوری موکاپات می‌ریزد و می‌توانید آن را سرو کنید.

طرز تهیه اسپرسو دوبل با دستگاه

طرز تهیه اسپرسو دوبل با دستگاه بیشتر به کار افرادی می‌آید که با یک شات اسپرسو کارشان راه نمی‌افتد و به کافئین بیشتری نیاز دارند.

کافئین بالای قهوه اسپرسو، طعم تلخ و قدرت انرژی بخشی بالای آن باعث شده تا اغلب افراد نتوانند بیشتر از یک شات از این نوشیدنی میل کنند.

اما اگر شما جز کسانی هستید که مصرف اسپرسو بالایی دارید یا قرار است از مهمانی پذیرایی کنید که بیشتر از یک شات اسپرسو میل می‌کند پس به طرز تهیه اسپرسو دوبل با دستگاه نیاز دارید.

در حالت عادی ما با ریختن ۷ گرم قهوه در پرتافیلتر دستگاه اسپرسو‌ساز می‌توانیم یک اسپرسو تک شات ۲۵ تا ۳۰ میلی گرمی داشته باشیم.

اما برای اینکه بتوانید با دستگاه یک دابل شات تهیه کنید باید داخل پرتافیلتر اسپرسو ساز دو برابر یعنی ۱۴ گرم قهوه بریزید در نهایت هم یک فنجان اسپرسو ۵۰ تا ۶۰ میلی گرمی خواهید داشت.

برای تهیه اسپرسو دابل شات لازم است از سبد پرتافیلتر بزرگتر استفاده کنید.

 

نکات کلیدی برای طرز تهیه اسپرسو در خانه

  • در اسپرسو ما با واحد شات سر و کار داریم هر فنجان اسپرسو شامل ۲۵ تا ۳۰ قطره نوشیدنی است که در اسپرسو دابل دو برابر می‌شود.
  • برای تهیه هر شات اسپرسو به حدود ۷ تا ۱۰ گرم قهوه احتیاج است.
  • دانه‌های قهوه برای تهیه اسپرسو باید خیلی نرم آسیاب شده باشند.
  • برای تهیه اسپرسو بهتر است دانه‌های قهوه با کیفیت را خریداری کنید و خودتان در منزل آن‌ها را آسیاب نمایید تا یک قهوه با عطر طعم دلپذیرتری داشته باشید.
  • تمپ کردن و فشرده کردن قهوه در نتیجه نهایی آن خیلی موثر است. برای این منظور بعد از ریختن قهوه در محل مخصوص خود چند ضربه به اطراف آن بزنید تا هوا از میان ذرات قهوه خارج شود بعد با تمپر کمی آن را فشرده کنید، البته فقط کمی!
  • قبل از تهیه قهوه با دستگاه اسپرسو‌ساز دستگاه را به تنهایی روشن می‌کنیم تا آب جوش و جریان بخار آب سیستم را بشوید.
  • بهتر است قبل از استفاده از فنجان آن را گرم کنیم تا باعث سرد شدن اسپرسو نشود، بعضی از اسپرسو‌ساز های خانگی برای این کار صفحه گرم نگهدارنده فنجان دارند.
  • بهتر است قبل از نوشیدن اسپرسو کمی آب بنوشیم تا گلویی تازه کنیم و بهتر متوجه طعم دلپذیر اسپرسو شویم.
  • گفته می‌شود که جریان پاشش از دستگاه اسپرسو‌ساز باید مثل دم موش باشد. این بدان معناست که نباید قطع وصل شود و یا با فشار خارج شود. گر جریان با قطع و وصل شدن همراه باشد یعنی که عمل تمپ کردن را به خوبی انجام ندادید.

جمع بندی

در این مطلب از هرمان کافی شما را با قهوه اسپرسو آشنا کردیم و فرق اسپرسو با قهوه معمولی را به شما آموزش دادیم.

فرقی نمی‌کند از موکاپات استفاده می‌کنید یا دستگاه اسپرسو‌ساز اگر اصول اولیه تهیه اسپرسو را بشناسید و به خوبی رعایت کنید قطعاً یک فنجان اسپرسو با طعم مطلوب خود خواهید داشت.

طرز تهیه اسپرسو بدون دستگاه اصلا کار دشواری نیست به شرط آنکه طبق اصول تهیه این نوشیدنی مخصوص پیش بروید و از قهوه مرغوب و با کیفیت استفاده کنید.

ما این اصول را به خوبی به شما آموزش دادیم تا بتوانید در خانه خود به راحتی و در کمترین زمان ممکن اسپرسو تهیه کنید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *